Liturgiczna Służba Ołtarza - Strzybnica

W piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu w wielu kościołach na całym świecie będzie możliwość adoracji i spowiedzi przez całą dobę. W ten sposób będzie realizowana inicjatywa „24 godziny dla Pana”, do której zachęcał Ojciec Święty Franciszek.
Bp Grzegorz Ryś zapraszając do włączenia się w akcję, wyjaśnia, że liturgia pokutna oraz sakrament pojednania i pokuty jest przygotowaniem do IV Niedzieli Wielkiego Postu czyli Niedzieli radości – „Laetare”.
– To jest czas dla Pana, ale tak naprawdę to jest czas również dla nas – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodaje, że inicjatywa jest okazją do tego, by powoli, bez pośpiechu zatrzymać się, by podjąć refleksję nad swoim życiem i spotkać się z Panem Bogiem.
Inicjatywa 24 godziny dla Pana jest propozycją duszpasterską, która może być realizowana w różnych formach. Były one obecne już wcześniej – np. w ramach Nocy Konfesjonałów czy wydłużonej spowiedzi podczas rekolekcji i misji parafialnych.
Ojciec Święty Franciszek w Bulli Misericordiae Vultus z kwietnia 2015 r. podkreślał, że wiele osób powraca dziś do Sakramentu Pojednania i odnajduje w nim często drogę powrotu do Pana, „aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu”. Papież zachęcał do rozpropagowania inicjatywy przedłużonej adoracji i spowiedzi w diecezjach.
Diecezja gliwicka odpowiada na apel papieża Franciszka i podejmuje inicjatywę. 9 i 10 marca adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwość spowiedzi odbędzie się w wyznaczonych kościołach.

Inicjatywie w tym roku towarzyszą słowa z psalmu: „Ty udzielasz przebaczenia” (Ps 130,4).

„Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia” – pisał Ojciec Święty. Dodawał, że nie zmęczy go powtarzanie, żeby spowiednicy stali się prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca.