Liturgiczna Służba Ołtarza - Strzybnica

Jak długo obchodzimy Wielkanoc? Czy to tylko jeden dzień na odpoczynek od codziennych obowiązków? Przeczytajcie, co się dzieje w okresie wielkanocnym i ile tak naprawdę czasu świętuje Kościół.

Czym jest okres wielkanocny?

Trwa on 50 dni: od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. W tym czasie używa się w liturgii szat koloru białego. W kościele obok ołtarza stoi paschał, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą.

Okres wielkanocny jest określany „jedną wielką niedzielą”, która skupia się na przeżywaniu tajemnic związanych z ukazywaniem się Zmartwychwstałego. Jesteśmy świadkami Wniebowstąpienia, a potem Kościół trwa z apostołami i Maryją, oczekując zesłania Ducha Świętego.

Jaki jest podział okresu wielkanocnego?

Oktawą nazywamy pierwsze osiem dni okresu wielkanocnego. Po nich następuje II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego. IV Niedziela Wielkanocna jest nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, w tym dniu Ewangelia ukazuje Jezusa jako Dobrego Pasterza, który daje swoje życie za owce. Na czterdziesty dzień po Wielkiej Nocy przypada Wniebowstąpienie Pańskie (zawsze w czwartek). Jednak aby podkreślić rangę tej uroczystości, decyzją Konferencji Episkopatu Polski została ona przeniesiona na VII Niedzielę Wielkanocną.

Kiedy obchodzimy Zesłanie Ducha Świętego?

Okres wielkanocny kończy – po 50 dniach – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Przypomina ona Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów, początki Kościoła i jego posłannictwa do ludzi każdego języka i wszystkich narodów.

Po co nam okres wielkanocny?

Okres wielkanocny, zwłaszcza oktawa Paschy, jest czasem szczególnego przeżywania Zmartwychwstania Chrystusa i świętowania Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Kościół jednak żyje Paschą nie tylko w okresie wielkanocnym, ponieważ każda Eucharystia jest wspominaniem i aktualizowaniem ofiary Jezusa. Nowy kalendarz liturgiczny mówi: „Pięćdziesiąt dni, jakie upływają od Wielkanocy do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego winny być obchodzone w radości i weselu jako jeden dzień świąteczny, owszem, jako jedna wielka niedziela”.